Kupujeme auto
Cíl: adaptovat se v odlišné kultuře a zjistit, jak funguje v každodenním
životě, náhled na odlišnosti a shody v rodinných systémech.
Klíčová kompetence: behaviorální kompetence umění interkulturní
komunikace, adaptace v týmu a spolupráce; kognitivní kompetence po–
znatky o cizí kultuře, předcházení předsudkům, stereotypům, tolerování od–
lišnosti; afektivní kompetence posílit citlivost vůči cizí kultuře.
Cílová skupina: skupinově, 12–25 účastníků, interkulturní skupina,
vhodné je přibližně paritní zastoupení obou pohlaví, technika je určena li–
dem minimálně ve věku mladší dospělosti, kteří už mají zkušenosti s roz–
hodováním o vlastním životě a partnerskými nebo rodinnými vztahy.
Čas: cca 60 minut.
Pomůcky: nejsou třeba.
Postup: Účastníci se rozdělí do dvou až tří skupin, jedna skupina může
být interkulturní, ostatní modelují vždy jednu kulturu.
Skupiny mají za úkol po přípravě přehrát rodinnou situaci, která souvisí
s nákupem auta do rodiny (dialog mezi manželi nebo partnery, zapojení dal–
ších příbuzných...). Příprava může trvat cca 10 minut. Po prezentaci scének
následuje diskuse.
Varianta:
Přehrává se rozhodování při výběru bydlení.
Přehrává se rozhodování mezi možnostmi, jak strávit volný večer.
Vyhodnocení, otázky (diskuse):
V této technice se snažíme objevit interkulturní odlišnosti v každodenním
rozhodování, ale i v závažnějších situacích. Můžeme si všímat podílu jednot–
livých pohlaví na rozhodování, způsobu komunikace, dominance vyjednávání
v různých kulturách. Za povšimnutí stojí i rozdílný socioekonomický status.
Zajímavou variací je interkulturní skupina, ve které si můžeme povšimnout zá–
rodků případných konfliktů v interkulturních partnerských vztazích.
Jaké jsou společné rysy rodinného rozhodování v různých kulturních
skupinách?
Jaké jsou hlavní rozdíly?
Jak byste se cítili jako člověk, který se podílí na rozhodování v jiné kul–
turní skupině?
209
<< první stránka < předchozí stránka přejít další stránka > poslední stránka >>